Ev Baklavası ve Şerbeti Yapımı

Ev baklavası ve şerbeti yapımında dikkat etmeniz gereken püf noktaları görebilirsiniz.

Nadide Tarifler

  • 25.07.2015
  • 7841 kişi tarifi görüntüledi
Ev Baklavası ve Şerbeti Yapımı

Baklava Yapımı Püf Noktaları


Baklava türü şerbetli tatlı yaparken,yufkasından kullandığınız malzemeye, pişirmesinden şerbetinin kıvamına kadar bir dizi hassas aşamalar bulunmaktadır.Bunlardan biri eksik olduğu zaman istediğiniz mükemmel sonucu elde edemeyip hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.O kadar zaman uğraşması da cabası!...bunun için bazı püf noktalarına burada kısaca bahsedeyim.

  • Yufkaları üst üste koyup açarken arası bol nişastalanacak.

  • Nişastanın çok kullanılmasına rağmen incelttiğimiz yufkalarda nişasta fazlalığı olmayacak.

  • Tereyağının içindeki süt kreması yandığı zaman baklavada hoş olmayan görüntü meydana gelmekte.Bu yüzden tereyağını eritip süzerek, sadeyağa dönüştürmeniz iyi sonuç verecektir.

  • Dileyen margarin kullanabilir ama ben evime margarin sokmadığım için tariflerimi tereyağı ile veriyorum.(Ayrıca zamanında sanki çok hayati bir besinmiş gibi bizleri saatlerce beklettikleri SANAYAĞ! kuyruklarını hatırladıkça, caanım tereyağına yaptığımız haksızlıklara hayıflanıyorum...) neyse...

  • Şerbetin kıvamı ne koyu, ne de sulu olacak.Her zaman suyu şekerden bir su bardağı fazla olacak.4 su bardağı şeker,5 su bardağı su gibi...Içine 1-2 yemek kaşığı limon suyunu kaynamaya başladığında katmanız şekerlenmemesi için etkili olmakta.Dilerseniz bir çimdik tuz da katabilirsiniz.Yaklaşık 40-45 dakika kadar kaynatılan şerbetten bir kaşık kadarını bir porselen tabağa dökün ve biraz soğuyunca akışkanlığına bakın.Yavaşça akıyorsa olmuştur.Bir de parmaklarınızın arasına şerbeti alın ovalayın.Yoğunluğu hissettiğiniz vakit tamam demektir..

5.Baklava fırından çıktıktan yaklaşık 5 dakika içinde ılık şerbeti dökmeniz veya baklava soğuk ise şerbeti, altını kapattıktan 5 dakika sonra dökmeniz daha iyi sonuç verecektir. Bazı yemeklerde tecrübe de önemlidir.Olmadı,tutmadı deyip hemen pes etmeyin.Birkaç denemeden sonra çok güzel sonuçlar elde edeceksiniz, buna inanın yeter...

Sağlıcakla kalın...

Yorum Yaz