Fırında Balık

Fırında Balık

Nadide Tarifler

  • 09.01.2014
  • 4607 kişi tarifi görüntüledi
Fırında Balık

Merhabalar,

Balığın ne kadar sağlıklı bir besin olduğunu hepimiz biliriz. Üstelik tam da mevsimindeyiz, bol bol yememiz gerekir. Fakaaat… Şu pişirme esnasında her yer kirlenip kokmuyor mu, hiç hoşlanmıyorum. Ocağı ve etrafını baştan aşağı silmeye itirazım yok ama kokusu 2-3 gün mutfaktan gitmiyor. Bu yüzden balık yiyemez olduk. Derrrmişim… artık bu sorun bende yok; çünkü bir yöntem buldum. Balığı fırında kızartmış oluyorsunuz. Eminim çoğunuz bunu biliyor ve uyguluyor, benim sözüm bana ve benim gibi yeni keşfedenlere... Şimdi diyeceksiniz ki kızartma gibisi yok, ben fırında sevmem. Ben de aynı fikirdeydim.

HAZIRLANIŞI

– Balıkları ayıklayıp tuzlayın.
– Fırın tepsisine pişirme kağıdı koyun.
– Pişirme kağıdını sıvı yağ ile bir güzel yağlayın. (3 yemek kaşığı sıvı yağ yeterli olacaktır).
– Balıkları unlayın,fazla unlarını silkeleyin. (ister buğday unu ister Mısır unu,tercih sizin).
– Kağıdın üzerine sırayla balıkları yerleştirin.
– Üzerine yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ gezdirin, isterseniz fırça yardımıyla da sürebilirsiniz. Balıkların her yeri yağlanırsa daha bir kızartma gibi oluyor.
– Fırını 180-200 dereceye kadar ısıtın ve istediğiniz yumuşaklığı veya gevrekliği elde edene kadar pişirin.

Not

Siz de balık pişerken salatanızı yapın. Bir kilo istavrit veya hamsi veya barbun temizlemesi 15 -20 dakika, tepsiye dizmesi 5 dakika, salata yapması 10 dakika. Yarım saatte kendinize balık ziyafeti çekmiş oluyorsunuz, üstelik ocak temizleme yok, koku yok, lezzet aynı kızartma ve daha az yağlı, daha hafif... Denemeye değer.
Afiyet olsun...

Yorum Yaz