Kitel (Haşlama İçli Köfte)

Kitel; siirt bölgemize ait yöresel lezzetlerimizden birisi...

Nadide Tarifler

  • 03.09.2015
  • Yöresel Yemekler
  • 19310 kişi tarifi görüntüledi
Kitel (Haşlama İçli Köfte)

Siirt bölgemize ait olan yöresel yemeğimizi kitel'i denemenizi tavsiye ederim. Kitel, kızartılmayan, haşlanan bir içli köfte...

MALZEMELER

Dış harcı için;

1 kilo sever kitel (Siirt'te çiğköftelik bulgurdan, daha ince çekilmiş bulgura verilen isim)

250 gr çiğköftelik bulgur

Tuz

Su

İç harcı için;

1 kilo kıyma

1 kilo soğan

Tuz

Kırmızı pul biber

Karabiber

Reyhan

250 gr tereyağ (yada margarin)

KİTEL TARİFİ / HAŞLAMA İÇLİ KÖFTE YAPILIŞI

Önce sever kitel dediğimiz ince bulgur, çiğköftelik bulgur, tuz, su birkapta karıştırılır üzeri kapatılıp bir kenarda demlenmesi beklenir. (su oranı çok fazla olmamalı bulgurları ıslatacak kadar olmalı)

Diğer yanda soğan ve tereyağ kısık ateşte kavrulur. Arada sırada karıştırılarak dibi tutması önlenir. Suyu çekene kadar kavurulan soğanların altı söndürülür. Kıyma suyu çekinceye kadar kavrulur. Kavrulan soğan ve kıyma bir kapta birleştirilir, baharatları ve tuzu atılır. Soğumaya bırakılır. Buzdolabında iyice soğutulur.

Suyla kabarması sağlanan bulgur yoğurulmaya başlanır. Yaklaşık 15 -20 dakika yoğurulan bulgur kıvamını aldıkça özleşir. Özleşen bulgurlu harçtan ceviz büyüklüğünde bezeler yapılır. Bezeler unladığımız ellerimizle avuç içinde çukurlaştırılarak açılır. Dolaptan çıkardığımız iç harçtan 1 yemek kaşığı kadar, açılan dış harcın içine konulup dikkatli bir şekilde kapatılır. Avuç içinde şekillendirillerek kapatılan içli köfteler unlu bir zemine dizilir.

Haşlanmak üzere kaynayan suya atılan kiteller, yavaş yavaş suyun üzerine çıkmaya başlayınca pişmiş demektir. Geniş bir kaba alınan kiteller sıcak sıcak servis edilir.

Arzu eden üzerine kızdırılmış tereyağ gezdirebilir. Yanında yoğurtla servis edilebilir.

Kitelimiz ağzınıza layık olarak hazırdır. Afiyet Olsun... . .

Yorum Yaz