Tetra Yaprağı ve Faydaları

Nadide Tarifler

  • 21.09.2015
  • 6210 kişi tarifi görüntüledi
Tetra Yaprağı ve Faydaları


Geçen sene babamın ameliyat sonrası ilaçların yan etkisi sebebiyle vücudunda yara meydana geldi. Doktorların vermiş olduğu pomatlar hiçbir işe yaramamıştı ve iyileşmesi uzun sürecekti. Bulgaristanlı bir akrabamız tetra yaprağını tavsiye ederek bize bir miktar verdi.Yaprakları kaynatıp suyu ile yaraya kompres yaptık ve haşlanan yaprağı yaranın üzerine sardık.Yaklaşık on gün sonra yara tamamen iyileşmişti. Bunun üzerine nerede bulabilirim diye araştırırken Kırklareli'nde köyümüzde olduğunu öğrendim. Gidip tarla kenarında yetişmiş olan ağacın yapraklarından toplayıp kuruttum. İhtiyaç olduğunda kullanmak üzere muhafaza ediyorum.
Latince adı Cotinus coggygria olan ve ülkemizde Duman Ağacı olarak bilinen bu ağacın bir diğer ismi de Tetra Ağacı’dır. Tetra Yaprağı kullanımı genellikle cilde sürülerek ve yaralara kompres yapılarak kullanılmaktadır. Damar büzücü,yaraları kapatıcı ve iyileştirici özellikleri nedeniyle açık yara tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu yapraklar kesinlikle çay olarak tüketilmemelidir. Zira içildiği takdirde zehirli bir takım maddeler taşıdığı için ciddi sağlık risklerini barındırmaktadır.
Hazırlanması
Sürekli taze hazırlanması gerektiği için her defasında az yaprak kullanmakta fayda var.
2-3 adet tetra yaprağını kaynamış 1 su bardağı suda 10 dakika demleyin.
Ilıyınca yaranın üzerine pamuk veya steril bez ile kompres yapın ve yaprağı yaranın üzerine kapatıp yarayı sargı bezi ile çok sıkı olmayacak şekilde sarın.

Yorum Yaz

Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.

YenileGeç