Zeytin Sütü ve Faydaları

Kuran-ı Kerim'de bahsedilen zeytinin en şifalı hali, Zeytin sütüdür.

Nadide Tarifler

  • 20.09.2015
  • 7095 kişi tarifi görüntüledi
Zeytin Sütü ve Faydaları

Merhabalar,

Sonbahar geldi çattı.Dökülen yapraklar,hafiften esen rüzgar,akşamların üşüten serinliği artık sonbaharın geldiğini bize göstermekte...Bundan sonra kendimize daha bir özen göstermeli ve kış ayını sağlıklı bir şekilde atlatmak için beslenmemize daha bir dikkat etmeliyiz.Sağlıklı beslenme deyince aklıma hemen zeytinyağı gelir.Benim için çok önemlidir zeytinyağı.Her yemekte onu kullanırım,benim vazgeçilmezimdir. Gider,zeytinyağını birinci elden sızma olarak alır, hergün tüketirim.Kuran-ı Kerimde bahsedilen yegane yiyeceklerden biridir,yani bu kadar önemli...

Zeytinyağının da en önemli kısmı Zeytin Sütü diye adlandırılan ilk sıkım yağı...

Zeytinyağıyla ünlü Edremit Körfezi'nde taş baskı yöntemiyle elde edilen "Zeytin sütü" E vitamini zengini, doğal ve şifalı bir besin...

Taş değirmenler zeytini hamur haline getiriyorlar.

Elde edilen hamur, liften yapılmış torbalara dolduruluyor ve baskı tepsisinde üst üste dizilerek sızmaya bırakılıyor.100 kilogram zeytinden en fazla 1 buçuk litre zeytin sütü elde ediliyor.

Diğer zeytinyağlarından ayıran en belirgin özelliği görünüşünün bulanık olmasıdır.

Damla damla süzülen bu kıymetli ürünün litresi zeytinyağının iki katı fiyatına satılmakta.

Zeytin sütünün pek çok faydası var.

Uzmanlar, “Eklem romatizma ağrılarında kullanabilirsiniz, vücudunuza sürebilirsiniz, bebeklerde kullanabilirsiniz, bebeklerin vücuduna sürebilirsiniz çünkü hiçbir işlem görmüyor ve yağın içinde asit yok” diyor.İçinde bol miktarda E vitamini olması sebebiyle cildi besleme özelliğine sahip.

Tadı güzel olan ürün, salatalarda ya da mide ağrıları için sabah aç karına kullanılabilir.

(bu arada yeni doğan yeğenimize her banyodan sonra zeytin sütüyle masaj yapıyoruz, şimdilik memnunuz.Hiçbir yan tesirini görmedik,halinden gayet memnun.)

Yorum Yaz